Kolorowanki dla każdego

Zgodnie z definicją słownika języka polskiego PWN kolorowanka to obrazek lub rysunek przeznaczony do kolorowania dla dzieci. Już w czasach przedszkolnych wielu z nas dostawało rysunki do kolorowania od przedszkolanek bądź całe książeczki od dziadków z okazji dnia dziecka. Strony z konturami samochodów, księżniczek czy zabawek tylko czekały, aż sięgniemy po kredki i naszą wyobraźnię, aby pojawiły się kolory. Z czasem, jak popkultura zaczęła gościć w naszych życiach coraz częściej motywy pojawiające się kolorowankach zaczęły być różnorodne, zaś sama rzecz przestała być dedykowana wyłącznie najmłodszym artrystą.

Psi patrol oraz Elsa

Najbardziej chłonnymi odbiorcami kultury są dzieci. Można to zobaczyć na przykładzie tego, jaki motyw dominuje wśród zabawek oraz książeczek edukacyjnych dla dzieci. Wśród najpopularniejszych są Elsa oraz Anna z “Krainy Lodu”, bohaterowie bajek z serii “Auta” czy najmłodsza księżniczka Disneya – Sofia. To właśnie po kolorowanki z nimi najchętniej sięgną dzieci – są im znane, mogą przy pomocy swojej wyobraźni urozmaicić ich świat oraz bawić się dołączonymi do książeczki naklejkami. Prym w literaturze dziecięcej wiodą również bohaterowie “Psiego patrolu” czy “My Little Pony”. Część wydawnictw w swoich propozycjach dla najmłodszych umieszcza krótkie teksty, które mają za zadanie zainteresować swojego odbiorcę. Dla starszych dzieci jest to okazja na samodzielne poznawanie świata książek i ćwiczenie nie tylko wyobraźni, ale i cierpliwości. Jeśli chcemy łączyć przyjemne z pożytecznym, warto wybrać kolorowankę z ponumerowanymi polami bądź z elementami edukacyjnymi. O wiele przyjemniejsza będzie nauka kolorów i cyfr poprzez zabawę, niż próba przyswojenia tych informacji z podręczników szkolnych.

Chodź, pomaluj mój świat

Wydawcy tworząc zestawy kolorowanek nie zapominają o dorosłych. Sama czynność kolorowania przypomina nam o dzieciństwie, zaś regularnie powiększana oferta książek z malowankami dla nich. Począwszy od wydań powiązanych ze światem Star Wars czy filmami spod szyldu Marvela na egzemplarzach zawierających czekające na kolorowanie kompozycje kwiatowe. Łapacze snów, pejzaże, zwierzęta. Mnogość małych części czekających na zakolorowanie może wyglądać na niezbyt relaksujące, jednak kilka godzin z arkuszem może sprawić, że zapomnimy o wszelkich przykrościach, które nas spotkały wcześniej tego dnia. Obecnie pojawiające się na rynku pozycje są powiązane tematycznie, więc nie ma obaw, że kupując książkę do kolorowania z kwiatami trafi nam się scena ze Star Wars. Coraz bogatsze wydania kolorowanek sprawiają, że są dobrą bazą do stworzenia ciekawego prezentu, szczególnie jeśli nasz jubilat interesuje się taką rozrywką – wtedy nietuzinkowa pozycja będzie celnym strzałem. Patrząc na bogatą gamę tematyczną kolorowanek powiązanie jednego hobby z innymi zainteresowaniami. Co jeśli mamy do czynienia z osobą, która studiuje medycynę i czeka ją stresujący egzamin z anatomii? Jak się okazuje, wydawnictwa związane ze światem nauki postanowiły połączyć przyjemne z pożytecznym i dla przyszłych lekarzy przygotowane są książki do anatomii z możliwością kolorowania. Dla osób będących wzrokowcami jest to zatem pozycja potrzebna – szczególnie, że egzaminy mogą spędzić sen z powiek, a nauka niekoniecznie powinna być stresująca cały czas.

Rynek książkowy jest na tyle bogaty, że fani kolorowanek znajdą dla siebie interesujące pozycje. Nie tylko po to, aby przypomnieć sobie dziecięcą radość, ale po to, aby znaleźć chwilę dla siebie.